Як поводити себе на допиті

interrogation!!!

Допит – це проста по своїй суті процесуальна дія, в ході якої слідчий ставить питання, щоб встановити обставини справи. Однак допит в Україні – процедура досить стресова. Лише одного спілкування зі слідчим може вистачити для перекваліфікації зі свідка на підозрюваного.

Адвокати у Львові SoLid Partners розкажуть як поводити себе на допиті та як уберегтися від стандартних помилок, пов’язаних з допитом..

Кращий супроводжуючий – адвокат

Фахівець у галузі права, просто знайомий або родич не зможе вам допомогти процесуально. Статті 45 і 66 КПК України гарантують право на правову допомогу лише в особі адвоката. Ви можете вимагати адвоката за призначенням (стаття 49 КПК).

Не йти на поводу у слідства

Ви маєте право не йти на допит у разі, якщо порушений порядок здійснення виклику у кримінальному провадженні, передбачений статтями 135,136 КПК України. Виклик на допит здійснюється тільки повісткою. Повістка повинна бути вручена адресату не менше, ніж за три дні до допиту. Ви маєте повне право відмовитися від негайного допиту під час обшуку. Також ви можете не з’являтися на допит, якщо отримали повістку по електронній пошті, якщо тільки попередньо не повідомили свою адресу правоохоронним органам або слідчому судді.

Залишайтеся на зв’язку

Перш, ніж відправитися на допит, повідомте родичам, друзям, близьким, куди вас викликали. Попросіть, щоб вам раз на 2-3 години дзвонили на мобільний телефон. Відповідно до частини 4 статті 224 КПК України, допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому – більше 8 годин на день. Повідомте рідним та близьким, що якщо ви не будете відповідати, їм слід зв’язатися з адвокатом і вжити заходів по вашому розшуку.

Без нічого

Не беріть на допит великі суми грошей, носії інформації (наприклад, ноутбук, флешки) та цінні речі.

П’ятниця – поганий день

Постарайтеся перенести допит з п’ятниці вечора на понеділок. Неможливість проведення процесуальних дій (звернення до суду, прокуратури) на вихідних часто використовується слідчим, тому найбільше число затримань відбувається в п’ятницю ввечері. Якщо вас силою або наказом примушують залишатися поруч з уповноваженою службовою особою або в приміщенні, де проходить допит, вимагайте у відповідності зі статтею 213 КПК України негайного повідомлення про це членів сім’ї, близьких родичів та інших осіб за вашим вибором.

Здорове тіло і міцний дух

До допиту потрібно бути готовим не тільки психологічно, але і фізично. Не слід вживати спиртне, заспокійливі засоби до і під час допиту. Ефект від подібного розслаблення часто буває непередбачуваним. Рекомендуємо утриматися від явки на допит, якщо у вас температура, розлад сну і загальна слабкість. Не забутьте викликати лікаря для підтвердження нездужання. Тривожність і слабкість можуть бути правоохоронцями неоднозначно витлумачені або ж стануть приводом для маніпуляцій під час допиту.

Не втрачайте самоконтролю Перед початком допиту переконайтеся, що перед вами дійсно співробітник правоохоронних органів. Вимагайте у нього посвідчення і перепишіть його основні реквізити. Будьте чемними, не підвищуйте голос, не переходьте на “ти”, не вживайте нецензурних висловів, не залякуйте його і не пропонуйте хабар. Ще раз нагадаю, що допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому – більше 8 годин на день.

Не мовчіть

Не брешіть і не відмовляйтеся давати свідчення, якщо вас допитують як свідка. Ви несете за це кримінальну відповідальність, відповідно до статей 384, 385 Кримінального кодексу України. Якщо у вас є підстави вважати, що в результаті допиту ви піддастеся кримінальному переслідуванню, краще давати свідчення після ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Відмова від дачі показань не є підставою для зміни запобіжного заходу, тобто це не збільшить ваші шанси потрапити в СІЗО. Відповідайте на питання простими реченнями. Не перебивайте слідчого під час озвучення питання, дослухайте питання до кінця. Пам’ятайте, ви можете забути інформацію – це не є правопорушенням і не може бути витлумачено як створення перешкод для слідства. Якщо ви не впевнені в інформації, обов’язково вкажіть це, не давайте категоричних відповідей. Використовуйте слова і звороти “схожий”, “наскільки я можу пам’ятати” і т.п. Це убезпечить вас, якщо пам’ять зіграє злий жарт.

Читайте протокол

Прочитайте протокол мінімум два рази, навіть якщо допит тривав багато годин, ви втомилися, а перед вами – десять сторінок списаних дрібним почерком. Виправити помилки потім буде набагато складніше, а на кону може опинитися ваша свобода. Вкажіть у протоколі всіх учасників допиту, час його початку і закінчення. Якщо в протоколі є неточності, обов’язково вкажіть на них. Не залишайте порожні рядки в протоколі – там повинен стояти «зигзаг» що робить неможливим вписання додаткової інформації. Згідно частини 1 статті 107 КПК України, ви маєте право вимагати зафіксувати допит технічними засобами – не нехтуйте ним.

Не терпіть насильства

Якщо ви вважаєте, що слідчий чинить на вас психологічний тиск, озвучте йому це. Попросіть бути коректнішим, пошліться на те, що його тон змушує вас хвилюватися і заважає давати свідчення. Якщо до вас застосовувалося фізичне або психологічне насильство, необхідно негайно викликати “швидку допомогу” і повідомити причину нездужання або фізичних ушкоджень. Також можна викликати співробітників управління внутрішньої безпеки при МВС України, звернутися до чергової частини 102, вищестоячу прокуратуру, ЗМІ. Для посвідчення факту застосування насильства слід згодом звернутися в експертну установу з визначення психічного або фізичного насильства. Психічне насильство експертним шляхом можна виявити протягом місяця з моменту його вчинення. Якщо до вас застосовувалися недозволені методи слідства, ви можете відмовитися від “вибитих” первинних свідчень у суді і дати нові відповідно до частини 4 статті 95 КПК України.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *